MPXV1D1054L1R0
KEMET
Product No:
MPXV1D1054L1R0
Description:
FIXED IND 1UH 22.9A 3.34MOHM SMD
In Stock : 1070
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 27A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 22.9 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 3.34mOhm Max
Inductance 1 µH
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 31MHz