MPXV1D1235L3R3
KEMET
Product No:
MPXV1D1235L3R3
Description:
FIXED IND 3.3UH 12.5A 12.2 MOHM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 18A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 12.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 12.2mOhm Max
Inductance 3.3 µH
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 18MHz