MPXV1D1250L3R3
KEMET
Product No:
MPXV1D1250L3R3
Description:
FIXED IND 3.3UH 16.8A 7.4MOHM SM
In Stock : 229
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 22A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 16.8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 7.4mOhm Max
Inductance 3.3 µH
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 17MHz