MPXV1D2213L6R8
KEMET
Product No:
MPXV1D2213L6R8
Description:
FIXED IND 6.8UH 39A 3.3 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Current - Saturation (Isat) 42A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 39 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.886" L x 0.866" W (22.50mm x 22.00mm)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 3.3mOhm Max
Inductance 6.8 µH
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 6.5MHz