MR051C473KAA
KYOCERA AVX
Product No:
MR051C473KAA
Description:
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.235" (5.97mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Temperature Coefficient X7R
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.047 µF