MR085E685MAA
KYOCERA AVX
Product No:
MR085E685MAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 6.8UF 50V Z5U RADIAL
User Guide
Operating Temperature 10°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.490" (12.44mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.400" (10.16mm)
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.490" L x 0.240" W (12.44mm x 6.09mm)
Temperature Coefficient Z5U
Product Status Active
Ratings -
Series Ceralam® MR
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 6.8 µF