MRRC370V7R5/45
NTE Electronics, Inc
Product No:
MRRC370V7R5/45
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
CAP ARRAY 7.5UF/45UF 370V RADIAL
In Stock : 6
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Dielectric Material Polypropylene (PP) Film, Metallized
Height - Seated (Max) 3.940" (100.00mm)
Tolerance ±6%
Voltage - Rated 370 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.070" Dia (52.60mm), Lip
Product Status Active
Supplier Device Package -
Series MRRC
Package / Case Radial, Can - 3 Lead
Mfr NTE Electronics, Inc
Capacitance 7.5µF, 45µF