MRRC440V7R5/40
NTE Electronics, Inc
Product No:
MRRC440V7R5/40
Description:
CAP ARRAY 7.5UF/40UF 440V RADIAL
In Stock : 35
Package / Case Radial, Can - 3 Lead
Height - Seated (Max) 4.250" (110.00mm)
Mfr NTE Electronics, Inc
Tolerance ±6%
Capacitance 7.5µF, 40µF
Voltage - Rated 440 V
Package Bag
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.070" Dia (52.60mm), Lip