MRRC440V7R5/45
NTE Electronics, Inc
Product No:
MRRC440V7R5/45
Description:
CAP ARRAY 7.5UF/45UF 440V RADIAL
In Stock : 23
User Guide
Dielectric Material Polypropylene (PP) Film, Metallized
Height - Seated (Max) 3.880" (98.43mm)
Tolerance ±6%
Voltage - Rated 440 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm), Lip
Product Status Active
Supplier Device Package -
Mfr NTE Electronics, Inc
Capacitance 7.5µF, 45µF