MRS25000C2400FC100
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MRS25000C2400FC100
Package:
Axial
Description:
RES 240 OHM 1% 0.6W AXIAL
In Stock : 824
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 240 Ohms
Series MRS25
Power (Watts) 0.6W