Home / TVS Diodes / MRT100KP198CA
minImg
MRT100KP198CA
MDE Semiconductor Inc
Product No:
MRT100KP198CA
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package:
P600
Description:
TVS Diode BP 198VRWM 382.0VC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 267A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 221.2V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 100000W (100kW)
Product Status Active
Supplier Device Package P600
Series MRT100KP
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 382V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 198V