Home / Limit Switches / MS085R101F020S1C
minImg
MS085R101F020S1C
E-Switch
Product No:
MS085R101F020S1C
Manufacturer:
E-Switch
Description:
SWITCH SNAP SPST-NO 0.4VA 20V
User Guide
Operating Position 0.358" (9.1mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Release Force 8.000gf
Ingress Protection -
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Circuit SPST-NO
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Series MS
Voltage Rating - DC 20 V
Switch Function Off-Mom
Operating Force 20gf
Overtravel -
Voltage Rating - AC 20 V
Electrical Life 50,000 Cycles
Mfr E-Switch
Pretravel 0.140" (3.6mm)