MS24266R16B10SN
Conesys
Product No:
MS24266R16B10SN
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN PLUG FMALE 10POS CRIMP
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Cable Opening 0.769" (19.53mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material Epoxy, Glass Filled
Ingress Protection Environment Sealed
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps) -
Shell Size, MIL E
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Anodized
Shell Size - Insert 16-10
Mfr Conesys
Contact Material -
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Coupling Nut
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C