MS24266R18B14SN
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
MS24266R18B14SN
Description:
CONN PLUG FMALE 14POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.902" (22.91mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material Epoxy, Glass Filled
Ingress Protection Environment Sealed
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps) -
Shell Size, MIL F
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Anodized
Shell Size - Insert 18-14
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Coupling Nut
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C