MS24266R22B12PY
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
MS24266R22B12PY
Description:
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 1.152" (29.26mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material Epoxy, Glass Filled
Ingress Protection Environment Sealed
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps) -
Shell Size, MIL H
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Anodized
Shell Size - Insert 22-12
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material -
Connector Type Plug, Male Pins
Features Coupling Nut
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C