MS25183-24-28S
ITT Cannon, LLC
Product No:
MS25183-24-28S
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN PLUG FMALE 24P SOLDER CUP
User Guide
Ingress Protection Environment Resistant
Voltage Rating 200VAC, 250VDC
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 22A
Shell Size, MIL -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 24-28
Mfr ITT Cannon, LLC
Connector Type Plug, Female Sockets
Features -
Contact Finish - Mating Silver
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C