MS27505E25B24SC
Conesys
Product No:
MS27505E25B24SC
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT FMALE 24POS CRIMP
User Guide
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 13A, 23A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 25-24
Mfr Conesys
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -65°C ~ 175°C