MS3102R22-11P
ITT Cannon, LLC
Product No:
MS3102R22-11P
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT MALE 2P SILV SLDR CUP
User Guide
Ingress Protection Environment Resistant
Voltage Rating 1750VAC, 2450VDC
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 22A
Shell Size, MIL -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 22-11
Mfr ITT Cannon, LLC
Connector Type Receptacle, Male Pins
Features -
Contact Finish - Mating Silver
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C