MS3106E22-14PF187
ITT Cannon, LLC
Product No:
MS3106E22-14PF187
Description:
CONN PLUG MALE 19P SILV SLDR CUP
User Guide
Ingress Protection Environment Resistant
Voltage Rating 500VAC, 700VDC
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 22A
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 22-14
Mfr ITT Cannon, LLC
Connector Type Plug, Male Pins
Features Cable Clamp, Coupling Nut
Contact Finish - Mating Silver
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C