MS3106F20-22SX
ITT Cannon, LLC
Product No:
MS3106F20-22SX
Description:
ER 6C 3#16 3#8 SKT PLUG
User Guide
Ingress Protection Environment Resistant
Voltage Rating 500VAC, 700VDC
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 22A, 74A
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 20-22
Mfr ITT Cannon, LLC
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Cable Clamp, Coupling Nut
Contact Finish - Mating Silver
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C