MS3472A16-14PZ
Conesys
Product No:
MS3472A16-14PZ
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT MALE 14POS GOLD CRIMP
User Guide
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 600VDC
Current Rating (Amps) 7.5A, 23A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Black Anodized
Shell Size - Insert 16-14
Mfr Conesys
Connector Type Receptacle, Male Pins
Features -
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C