MSMA0805R0060FSM
Eaton - Electronics Division
Product No:
MSMA0805R0060FSM
Package:
0805
Description:
RES 0.006 OHM 1% 1/2W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 170°C
Composition Metal Element
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings AEC-Q200
Resistance 6 mOhms
Series MSMA
Power (Watts) 0.5W, 1/2W