MSMBJ12A
MDE Semiconductor Inc
Product No:
MSMBJ12A
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package:
SMB (DO-214AA)
Description:
TVS DIODE UP 12VRWM 19.9VC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 30.2A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package SMB (DO-214AA)
Series MSMBJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V