MSMBJ40A
MDE Semiconductor Inc
Product No:
MSMBJ40A
Description:
TVS DIODE UP 40VRWM 64.5VC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.3A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V