MSS4200G
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Product No:
MSS4200G
Description:
SWITCH SLIDE 4PDT 0.4VA 20V
User Guide
Switch Travel 2.00mm
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Termination Style PC Pin
Actuator Type Standard
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Contact Finish Gold
Circuit 4PDT
Actuator Length 8.00mm
Mounting Type Through Hole
Mechanical Life 15,000 Cycles
Product Status Obsolete
Series MSS
Voltage Rating - DC 20 V
Switch Function On-On
Contact Timing Shorting (MBB)
Operating Force 600gf
Voltage Rating - AC 20 V