Home / Memory / MT40A512M16LY-062E AUT:E TR
minImg
MT40A512M16LY-062E AUT:E TR
Micron Technology Inc.
Product No:
MT40A512M16LY-062E AUT:E TR
Package:
96-FBGA (7.5x13.5)
Description:
IC DRAM 8GBIT PARALLEL 96FBGA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 1.6 GHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TC)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 512M x 16
Mounting Type Surface Mount
Product Status Last Time Buy
Memory Type Volatile
Supplier Device Package 96-FBGA (7.5x13.5)
Series Automotive, AEC-Q100
Write Cycle Time - Word, Page 15ns
Access Time 19 ns
Memory Size 8Gbit
Package / Case 96-TFBGA
Technology SDRAM - DDR4
Voltage - Supply 1.14V ~ 1.26V