MTB1-20SAL39-1
ITT Cannon, LLC
Product No:
MTB1-20SAL39-1
Description:
CONN 20POS 0.05 GOLD PCB R/A
User Guide
Insulation Height -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Socket
Contact Material Copper Alloy
Connector Type -
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 150°C