MTL03R0500FE66
Vishay Dale
Product No:
MTL03R0500FE66
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 0.05 OHM 3W 1% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.250" Dia x 0.600" L (6.35mm x 15.24mm)
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Axial
Resistance 50 mOhms
Series MTL-3
Power (Watts) 3W