MVAC400-24AFT
Murata Power Solutions Inc.
Product No:
MVAC400-24AFT
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 250W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Minimum Load Required Yes
Approval Agency CB, CE, cURus, VDE
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Current - Output 1 16.7 A
Series MVAC400 (400W)
Power (Watts) 250W (400W Forced Air)
Type Open Frame
Efficiency 93%
Mfr Murata Power Solutions Inc.
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC