MVH63VC10RMH63TP
Chemi-Con
Product No:
MVH63VC10RMH63TP
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.248" (6.30mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.3Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series MVH
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 42 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 10 µF