Home / DC DC Converters / MVTM36BF015M080A00
minImg
MVTM36BF015M080A00
Vicor Corporation
Product No:
MVTM36BF015M080A00
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 1.5V 150W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 50V
Voltage - Isolation 2.25 kV
Voltage - Output 1 1.5V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 80A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 26V
Series MVTM36 (150W)
Power (Watts) 150 W
Type Voltage Transformation Module
Package / Case Module
Efficiency 91.3%