MVY16VC101MF55TP
Chemi-Con
Product No:
MVY16VC101MF55TP
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series MVY
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 140 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 100 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 1 Ohms