MVY50VC3R3MD55TP
Chemi-Con
Product No:
MVY50VC3R3MD55TP
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series MVY
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 30 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 3.3 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 5 Ohms