MW160RA1203F01
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Product No:
MW160RA1203F01
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 42W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Cord (Sold Separately)
Applications Medical
Form Desktop (Class I)
Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency CE
Input Connector IEC 320-C14
Size / Dimension 4.20" L x 2.60" W x 1.46" H (107.0mm x 66.0mm x 37.0mm)
Product Status Obsolete
Weight 0.628 lb (284.86 g)
Current - Output (Max) 3.5A
Series MW160 (15-48W)
Power (Watts) 42 W
No Load Power Consumption -
Region Utilized International
Cord Length 72" (1.83m)
Efficiency -
Voltage - Output 12V
Mfr SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Package Box
Voltage - Input 100 ~ 240 VAC