MW173KB1803B01
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Product No:
MW173KB1803B01
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Fixed Blade
Applications Medical
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency CE, cULus
Input Connector NEMA 1-15P
Size / Dimension 3.74" L x 2.13" W x 1.26" H (95.0mm x 54.0mm x 33.0mm)
Product Status Not For New Designs
Weight -
Current - Output (Max) 1.67A
Series MW173KB (20-32W)
Power (Watts) 30 W
No Load Power Consumption 500mW (Max)
Region Utilized North America
Cord Length 70.9" (1.80m)
Efficiency Level IV
Voltage - Output 18V
Mfr SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Package Box
Voltage - Input 100 ~ 240 VAC