MW2W121MNN16P1E
Chinsan (Elite)
Product No:
MW2W121MNN16P1E
Manufacturer:
Chinsan (Elite)
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 450V RAD TH
In Stock : 167
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series MW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.13 A @ 100 kHz
Mfr Chinsan (Elite)
Capacitance 120 µF
Package Bulk
Impedance 400 mOhms