Home / Fixed Inductors / MWSD1005CP6N2BSTF
minImg
MWSD1005CP6N2BSTF
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
MWSD1005CP6N2BSTF
Description:
FIXED IND 6.2NH 1.6A 50MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Q @ Freq 29 @ 250MHz
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±0.1nH
Current Rating (Amps) 1.6 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.043" L x 0.024" W (1.10mm x 0.60mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Inductance 6.2 nH
Series MWSD-CP
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 5.8GHz