Home / Oscillators / MX554EBC20M0000-TR
minImg
MX554EBC20M0000-TR
Microchip Technology
Product No:
MX554EBC20M0000-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
XTAL OSC XO 20.0000MHZ LVCMOS
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Disable) (Max) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Frequency Stability ±50ppm
Current - Supply (Max) 95mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Product Status Active
Ratings -
Function Enable/Disable
Series MX55
Type XO (Standard)
Package / Case 6-SMD, No Lead
Voltage - Supply 2.375V ~ 3.63V
Output LVCMOS
Mfr Microchip Technology
Base Resonator Crystal
Frequency 20 MHz