Home / TVS Diodes / MXLPLAD18KP70CAE3
minImg
MXLPLAD18KP70CAE3
Microchip Technology
Product No:
MXLPLAD18KP70CAE3
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC PLAD
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 160A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 18000W (18kW)
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V