Home / Oscillators / MXO45-2I-16M000000
minImg
MXO45-2I-16M000000
CTS-Frequency Controls
Product No:
MXO45-2I-16M000000
Description:
XTAL OSC XO 16.0000MHZ HCMOS TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Disable) (Max) 10µA
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Frequency Stability ±100ppm
Current - Supply (Max) 26mA
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series MXO45
Function Standby (Power Down)
Type XO (Standard)
Package / Case 14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Voltage - Supply 5V
Base Resonator Crystal
Frequency 16 MHz