MXZ8-PW30-0000
Lumileds
Product No:
MXZ8-PW30-0000
Manufacturer:
Lumileds
Package:
4014
Description:
LED LUXEON WARM WHITE 3000K 2SMD
User Guide
Viewing Angle -
Color White, Warm
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Current - Max 90mA
CRI (Color Rendering Index) 80
Current - Test 30mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.055" W (4.00mm x 1.40mm)
Lumens/Watt @ Current - Test 126 lm/W
Thermal Resistance of Package 45°C/W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 4014
Series LUXEON 4014
Package / Case 1606 (4014 Metric)
Mfr Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.9V
Flux @ 85°C, Current - Test -
Package Tape & Reel (TR)
Flux @ 25°C, Current - Test 11lm (Typ)