MY2F-AC24
Omron Automation and Safety
Product No:
MY2F-AC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 5 A
Termination Style Solder Lug
Coil Current 46 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 180 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 7.2 VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series MY
Operate Time 20 ms
Mfr Omron Automation and Safety
Contact Material Silver (Ag)
Coil Voltage 24VAC
Must Operate Voltage 19.2 VAC