MY2K-US-DC48
Omron Automation and Safety
Product No:
MY2K-US-DC48
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 48V
In Stock : 11
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 60°C
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 3 A
Termination Style Plug In
Coil Current 27 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 1.78 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage -
Coil Insulation -
Series MYK
Operate Time 15 ms
Mfr Omron Automation and Safety
Contact Material -
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 38.4 VDC