MY2N-D2-DC24
Omron Automation and Safety
Product No:
MY2N-D2-DC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 5 A
Termination Style Plug In
Coil Current 37.7 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 636 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 2.4 VDC
Coil Insulation -
Series MY
Operate Time 20 ms
Mfr Omron Automation and Safety
Contact Material Silver (Ag)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 19.2 VDC