MYBSS054R6EBF
Murata Power Solutions Inc.
Product No:
MYBSS054R6EBF
Description:
DC DC CONVERTER 54V 30W
In Stock : 1254
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 27V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 560mA
Voltage - Input (Min) 10.8V
Package / Case 4-SMD Module
Efficiency 90%
Mfr Murata Power Solutions Inc.
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 2.25 kV
Approval Agency -
Voltage - Output 1 54V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.40" L x 0.88" W x 0.35" H (35.5mm x 22.4mm x 8.9mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series MYBSS
Power (Watts) 30 W