Home / DC DC Converters / MYMGC3R32EFPF2RV
minImg
MYMGC3R32EFPF2RV
Murata Power Solutions Inc.
Product No:
MYMGC3R32EFPF2RV
Description:
DC DC CNVRTR 1.2V 1.8V 3.3V 2.5V
User Guide
Voltage - Input (Max) 5.5V
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 2.5A, 1A, 2A, 1.5A
Voltage - Input (Min) 4.3V
Package / Case 61-LGA Module
Efficiency 91%
Mfr Murata Power Solutions Inc.
Features Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 1.8V
Voltage - Output 3 3.3V
Voltage - Output 4 2.5V
Approval Agency -
Voltage - Output 1 1.2V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.59" L x 0.47" W x 0.09" H (15.0mm x 11.9mm x 2.4mm)
Number of Outputs 4
Control Features Enable, Active High
Series MYMGC
Power (Watts) 15 W