NC4D-P-DC48V
Panasonic Electric Works
Product No:
NC4D-P-DC48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 48V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 55°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Contact Rating (Current) 5 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 15 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 3.2 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series NC
Operate Time 20 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 38.4 VDC