NCP1011ST65T3G
onsemi
Product No:
NCP1011ST65T3G
Package:
SOT-223 (TO-261)
Description:
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK SOT223
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Topology Flyback
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Breakdown 700V
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-223 (TO-261)
Series -
Power (Watts) 19 W
Fault Protection Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Frequency - Switching 65kHz
Mfr onsemi
Duty Cycle 67%
Output Isolation Isolated
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8.5V ~ 10V