NCP1053ST100T3G
onsemi
Product No:
NCP1053ST100T3G
Package:
SOT-223 (TO-261)
Description:
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK SOT223
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Topology Flyback
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Breakdown 700V
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-223 (TO-261)
Series -
Power (Watts) 40 W
Fault Protection Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Frequency - Switching 100kHz
Voltage - Start Up 8.5 V
Mfr onsemi
Duty Cycle 77%
Output Isolation Isolated
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 7.5V ~ 10V