NCP1060BD060R2G
onsemi
Product No:
NCP1060BD060R2G
Package:
10-SOIC
Description:
IC OFFLINE SW MULT TOP 10SOIC
In Stock : 1998
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Topology Buck, Flyback
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Breakdown 700V
Product Status Active
Supplier Device Package 10-SOIC
Series -
Power (Watts) 8.3 W
Fault Protection Over Load, Over Power, Over Temperature, Short Circuit
Package / Case 10-SOP (0.154", 3.90mm Width)
Frequency - Switching 60kHz
Voltage - Start Up 9 V
Mfr onsemi
Duty Cycle 66%
Output Isolation Either
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 7V ~ 20V